Virüsün Dünya Sporuna Etkileri

Virüsün Dünya Sporuna Etkileri

Bilindiği üzere Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapacak dünya,  bu sene futbolun yaz tatilinde de heyecanını hissedecekti. Maalesef koronavirüs insanların tüm hayallerin önüne geçti.

Virüsün spora etkisi dalga dalga yayıldı. İlk aşamada bazı maçlar, sonra bazı ligler, sonra bazı spor alanları, daha sonra bazı spor dalları ve en sonunda da toplu olarak yapılan bütün sporlar ertelendi. İlk başlarda yerel federasyonların tekellerinde olan maç erteleme, lig erteleme gibi yetkiler önce UEFA ve yerel konfederasyonlara daha sonra FIFA’ya devredildi. Birkaç gün önce Türkiye Futbol Federasyonunun temsilen Servet Yardımcınında katıldığı tele konferans yöntemiyle yapılan toplantıda. Tüm futbol faaliyetlerinin ve hatta Avrupa Şampiyonasının dahi ertelendiği dünya kamuoyu ile paylaşıldı.

Bununla birlikte Tokyo Olimpiyat oyunlarının da ertelenmesi ile 2020 yılı spor açısından başladığı kadar renkli süremedi. Burada incelediğimiz  işin sadece insani boyutu.

 Futbol ve diğer spor dallarının bacasız endüstri olduğu günümüzde liglerin ertelenmesiyle İngiltere liginin kalan sürede bir buçuk milyar Euro, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa da 1 Milyar Euro’nun üzerinde Belçika, Türkiye, Hollanda liglerinin 1 milyar Euro zararda olduğu açıklandı.

İbrahimoviç, Dybala, Fellaini, Arteta ve daha nice ünlü spor adamı bu virüse müptela olmuş durumda. Buradan da anlaşılıyor ki spor tüm paydaşları ile birlikte sadece toplumu bir arada tutan bir argüman değil aynı zamanda insanların evlerine ekmek götürmelerini sağlayan bir araçtır.

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında