Türkiye Ligi’nde Play-off Sesleri

Türkiye Ligi’nde Play-off Sesleri

Play Off dolaylı olarak 3 Temmuz 2011 günü Fenerbahçe’ye yapılan şike operasyonuyla ile şok olan Türkiye spor kamuoyunun hayatına girdi. Fenerbahçe Kulübü’ne yapılan operasyonla ligin değerinin düşmesi, Fenerbahçe’nin şampiyonluktan uzak kalması, başkanının tutuklanması ve töhmet altında kalması gibi nedenlerle Lig’in çok fazla rağbet görmeyip verilen taahhütlerin altında kalmasıyla yayıncı kuruluş futbol federasyonu’na baskı yaparak  ligler bittikten sonra play-off adı altında son 6 maç oynattı.

Oynanan bu playoff’lar sonucunda Galatasaray ezeli rakibi Fenerbahçe’nin sahasında kupa kaldırarak ezeli rekabete farklı boyut kazandırdı. Bundan dolayıdır ki hiçbir spor kulübü bundan sonra play-off müsabakalarına katılmak istemedi ve bu sistem 1 yıl sonra kaldırılarak normal Lig düzenle dönüldü.

Geçenlerde kulislere düşen bir haber bomba etkisi yarattı. Türkiye Ligi’nin kalan son 8 maçı ile ilgili Fenerbahçe başkanı Ali Koç’un virüsler bittikten sonra Play Off sistemine geçilerek ligin ilk başındaki 8 takımın şampiyonluk için mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Bu sisteme göre 1. Sıradaki takımla 8 sıradaki takım arasındaki puan farkının ikiye bölünüp 1. Sıradaki takımın puanı eklenmesi ve sırasıyla 2,3 ve diğer takımlarında bu şekilde yeni puanları oluşacak bu 8 takım birbirleri ile tek maç yapacak. Oluşturdukları puan durumu ile şampiyon ve Avrupa’ya gidecek takımlar belli olacağı söylendi.

Türkiye’de transfer sezonunun uzun sürmesi, Avrupa kupalarının ne zaman başlayacağının belli olmaması nedeniyle Ali Koç’un bu fikri ortaya atmasının gerekçeleri olarak gösterildi. Bakalım ileride böyle bir şey olacak mı bilinmez ama öncelikle ülkemizin virüslerden arınması gerekir. bununla birlikte futbolumuzun da takımların da virüslerden arınması gerekir.

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında