Seyit Onbaşı Kimdir?

Seyit Onbaşı Kimdir?

Çanakkale Savaşı denildiğinde akla gelen ilk isim Seyit Onbaşı’ dır. Bunun nedeni ise savaş sırasında Seyit Onbaşı’ nın sırtında taşıdığı 250 kilo olan top mermisi sayesinde İngiliz gemisi batırılarak savaşın seyrinin değişmesinde de kilit rol oynamıştır. Savaşta vurulan üç gemiden birisi Seyit Onbaşı’ nın vurduğu Ocean gemisiydi. Gemi vurulduğunda İngilizler Çanakkale Boğazı’ nı geçmeye çalışıyordu. Tarih ise 18 Mart 1915 saat 05.00 civarıydı.

Asıl adı Seyit Ali Çubuk’ tur ancak halk arasında Koca Seyit ya da Seyit Onbaşı olarak bilinir.  Seyit Onbaşı 1889 senesinin Eylül ayında Balıkesir’ in Havran ilçesinde gözlerini dünyaya açmıştır.

Seyit Onbaşı ilk olarak 1909 senesinde Osmanlı Ordusu’ na katılarak Balkan Savaşına katılmıştır. I. Dünya Savaşı’ nın başlamasının ardından Çanakkale Cephesinde topçu eri olarak görev aldı. Topçu eri olarak görev aldığı cephede tarihe adını yazdırarak ölümsüzleşen Seyit Onbaşı ve diğer kahraman askerler sayesinde savaş kazanıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ nin mihenk taşlarından biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’ ne adını yazdırmayı başaran Seyit Onbaşı Türk Halkı için unutulmaz karakterler arasında girmiştir.

Savaşın sone ermesiyle 1918 senesinde köyüne dönen Seyit Onbaşı para kazanmak için odun keserek satmaya başladı. Sonrasına ise odunculuğu bırakarak zeytin fabrikasında hamallık yapmaya başladı. Memleketinde bir zeytin fabrikasında hamallık yaparken üşüten Seyit Onbaşı vereme yakalanarak hayata gözlerini yumdu.

 

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında