KORONAVİRÜSE KARŞI EVDE NELER YAPILMALI?

KORONAVİRÜSE KARŞI EVDE NELER YAPILMALI?

Çin'de başlayıp birçok ülkeye yayılan koronavirüs (covid-19) salgını tüm dünyayı tehdit ediyor. Sağlık sistemlerinin çöktüğü ve çoğu ülkede binlerce ölüm vakasının yaşandığı yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle uzmanlar evden çıkmama uyarısı yapıyor. Özellikle 60 yaş üstü yaşlıların ve kronik hastalığı olanların virüse karşı daha korumasız olduğu ve bu sebeple evden çıkmamalarının hayati önemde olduğu vurgulanıyor. Salgınla mücadelede görünen en iyi çözüm şuan da evden çıkmamak. Peki virüse karşı evde alınması gereken tedbirler nelerdir? Uzmanlar evlerin sık sık havalandırılması gerektiğini belirtiyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Metin Hasde vatandaşların evde ne gibi önlemler alması gerektiği hakkında açıklamada bulundu. Prof. Dr. Hasde, virüsün dış ortamda çok dayanıklı olmadığını fakat damlacık yoluyla yayıldığında yapıştığı yüzeyin veya malzemenin türüne göre, nem ve sıcaklığa göre hayatta kalma süresinin değişklik gösterdiğini vurguladı.

Dezenfekte Kaç Günde Bir Yapılmalı?

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Metin Hasde koronavirüse karşı evde alıncak önlemler hakkında bilgi verdi. Hasde, virüsün hayatta kalma sürelerinin, plastik eldivenlerde 8 saat, ahşap zeminlerde 4 gün, alüminyum  yüzeylerde 2-8 gün, cam yüzeylerde 4 gün, kağıt üzerinde 4-5 gün olduğunu söyleyerek, dezenfekte edilecek yüzeylerin bu süreler göz önünde bulundurularak temizlenmesini önerdi.

Kapı Kolları Masalar Her Gün Temizlenmeli

Evlerde sık kullanılan yüzeylere de dikkat çeken Hasde, elektrik düğmeleri, tuvalet, lavobalar, kapı koları, masalar, mutfak tezgahları, gibi alanlar hergün dezenfekte edilmeli dedi. Özellikle tuvalet ve banyo gibi zemin temzliğinde standart temizlik malzemeleri kullanılmasının yeterli olduğunu belirten Hasde, diğer alanlarda Sağlık Bakanlığı'nın izin verdiği dezenfektasyon malzemelerinin kullanılması gerektiğini söyledi. Hasde çok kirli zeminlerde ya da virüs açısından şüpheli yerlerin temizliğinde yüzde 60-70 oranında alkol içeren solüsyon ve mendillerin tercih edilebileceğini belirtti.

Evler Sık Sık Havalandırılmalı

Evlerde genel temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Metin Hasde, temizlenmeyen yüzeyde dezenfektasyonun işe yaramayacağını belirtti. Hasde ayrıca evlerin sık sık havalandırılmasını önerdi. Uzmanlar evlerde rutin yapılan temizliklerin devam etmesini ve tuvalet ve banyolarda çamaşır suyu kullanılabileceğini ayrıca bir kimyasala gerek olmadığının altını çiziyor.

 

 

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında