İbuprofen Nedir; Hangi İlaçlarda Bulunur?

İbuprofen Nedir; Hangi İlaçlarda Bulunur?

Çin’in Wuhan kentinde başlayan Korona Virüs salgınının tüm dünyayı etkisi altına alarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde de görülmeye başlamasının ardından arama motorlarında Korona Virüs salgınıyla ilgili birçok arama yapılıyor. Arama sonuçlarında salgınla ilgili birçok bilgiye ulaşılsa da ne yazık ki ulaşılan her bilginin doğru olmadığının da altını çizmek gerekiyor. Virüsün etkilerinin hızlı bir şekilde yayılmaya başlamasıyla tüm ülke gelişmeleri en yakın şekilde takip ederken, önlem için yapılması gerekenler, alınması gereken ilaçlarla ilgili de bilgi almaya çalışılıyor.

Dünya üzerinde sekiz binden fazla insanın etkilendiği salgında insanların kullanabileceği ilaçlarla ilgili de birçok farklı bilgi var. Öncelikli olarak belirtmeliyiz ki salgının kesin olarak bir tedavisi bulunmuyor sadece uygulanabilecek bazı önlemler ve adımlar mevcut.

İbuprofen, non steroidal antienflamatuar ilaç etken maddesi olup; grip nedeniyle görülen şikayetlerin giderilmesi için kullanılır. İbuprofen’ in bu kadar çok merak edilmesinin nedeni ise korona virüsü salgınından etkilenen kişilerin grip hastalığına yakalan kişilerle aynı semptomları göstermesi bireylerin ibuprofen ilaçlarına olan ilgiyi de arttırmıştır.  Ancak Fransız doktorların Covid-19 virüsüyle ilgili yapmış oldukları açıklamada ipubrofen ilaçların tedaviye negatif katkı sağladıklarını belirttikleri için ipubrofen ilaçların doktor tavsiyesi dışında kullanılmamaları faydalı olacaktır.

İpubrofen ilaçlar ilk olarak 1950’li senelerde piyasaya çıkarılmış olup; ağrı kesiciler grubunda yer alan ilaçlar arasındadır. Vücutta ağrı ve ateş oluşumunu engelleyerek hastanın rahatlamasında yardımcı olur ancak korona virüsü salgınıyla mücadele eden dünyada şu an için kullanımı doğru bulunmamaktadır.

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında