İş Dünyasında Korona Virüsüne Karşı Alınan Önlemler ve Destek Paketi

İş Dünyasında Korona Virüsüne Karşı Alınan Önlemler ve Destek Paketi

Cumhurbaşkanı korona virüs salgını nedeni ile işçi ve işveren haklarını korumak adına hem kabine ile hem de iş dünyası temsilcileri ile görüşme sağladı. Bu görüşmenin ardından ekonomik kalkınma istikrarı uygulanacağına fakat aynı zamanda iş dünyası için destek verileceğine işaret etti. Yüz milyar liralık destek paketi sunuldu.

Destek Paketi Maddeleri Nelerdir?

Destek paketi ile birlikte pek çok sektörün SGK primleri ve KDV tevkifatı ödeme tarihinden sonra altı ay kadar ertelendi. Konaklama adı altında alınan vergi 2020 senesinin Kasım ayına kadar uygulanmayacak. Otel kirası irtifak hakkı da iş dünyası destek paketi kapsamında altı ay ertelendi. İç havayolu taşımacılığı adı verilen taşımacılıklarda KDV yüzde bire indirildi.

Bunun dışında ödemesi olan firmaların ödemeleri de yaklaşık üç ay süre ile ertelendi ve gerekmesi halinde ödemelere destek çıkılacağı bildirildi. İhracatçı stok desteği de alabilecek açıklaması yapıldı. Tüm bu desteklere ek olarak vatandaşa da asgari ücret desteğinin devam edeceği, lazım olması halinde uygun krediler yönlendireceği ve en düşük emekli maaşının  1500 TL olacağı bildirildi. Bu fırsatların hepsinden öncelikli olarak KOBİ’ler faydalanacak.

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında