HİJYEN NEDİR?

HİJYEN NEDİR?

Hijyen bir bireyin kendini dışarıdaki mikroplardan arındırma şeklidir.

El Yıkama Hijyeni

Hayatımızda olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Hareket halindeyken en çok kullandığımız organımız ellerimizdir. Dışarıdayken bir çok yere dokunuruz. Markete gideriz raflardaki ürünlere dokunuruz. Bir şey satın alırız. Paraya dokunuruz. Karşımızdaki kişinin vermiş olduğu fişi alırız…vs gibi daha bir çok örnek vardır.

Ellerimizi öncelikle suyun altında ıslatırız. Elimize sabunu döktükten sonra sabunla ellerimizin avuç içlerini ovarız. Bu hareket aynı zaman da tırnak içlerimizin temizlenmesini sağlar. Tırnak içleri bakteri barındırdığından dolayı tırnaklarımızı uzun tutmamakta fayda vardır.

Sonrasında eller su altında durulanır. Ellerinizi kurularken kağıt havlu kullanın ya da kendinize ait bir havlunuz olsun.  Kullanmış olduğunuz kağıt havlu ile musluğu kapatıp çöpe atın.

Besin Hijyeni

Dışarıdan almış olduğumuz kapalı kutu yiyeceklerine siz ne kadar temas ediyorsanız başkaları da sizler gibi temas ediyor. Bu yüzden almış olduğunuz paket yiyeceklerini eve geldiğiniz vakit ıslak bezle dezenfekte edin. Pişirme süresine dikkat edin.

Almış olduğunuz sebze ve meyveleri hijyen açısından  bol suda yıkayın. Hatta suyun içinde 1 saat kadar beklettikten sonra tüketin.

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında