Favipiravir nedir, Ne İşe Yarar?

Favipiravir nedir, Ne İşe Yarar?

Çin’ in Wuhan kentinde başlayarak kısa bir süre içerisinde dünyanın hemen hemen her yerine yayılan Korona Virüsü salgınıyla ilgili Türkiye ilk kaybını yaşadı. Kayıp haberi sonrasında salgınla ilgili her detaya dikkat eden vatandaşlar Korona Virüsü salgınıyla ilgili tedbir alabilmek için araştırmalara devam ediyor. Salgınla ilgili önlem ve araştırmalar devam ederken salgının başladığı yer olan Çin’den ümit dolu yeni bir açıklama geldi. Çin Büyükelçiliği yaptığı açıklamada Favirpavir adlı ilacın Korona Virüsü salgınının durdurulmasına iyi geldiğini belirterek dünyanın yüzünü güldürdü.

 

Çin Büyükelçiliği sosyal medya kanalı Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamada Favirpavir adlı ilacın Korona Virüs ilacının sürecini kısaltarak süreyi on bir günden dört güne kadar indirdiğini belirtti.

 

Çin hükümetinin yapmış olduğu açıklamalar sonrasında arama motorlarında en çok aratılan konular Favirpavir nedir, favirpavir ne işe yarar, Korona Virüs salgınına çözüm bulundu mu soruları olmuştur.

 

Bir diğer adı Avigan olan Favirpavir ilacı Japonya’da Toyoma Chemical şirketi tarafından RNA virüsüne karşı aktivite ile ortaya çıkan antiviral ilaçtır. Salgının ortaya çıkması sonrasında ise Çin yetkilileri Favirpavir ilacını Korona Virüsüne karşı test etmeye başladılar. Yoğun geçen araştırmalar sonrasında ise Kovid -19 virüsüne karşı etkili olduğu anlaşıldı. Hastalığın seyrinin hafif olduğu kişilerde hastalık sürecinin iyileşmesi Çin yetkililerinin virüse karşı vermiş oldukları mücadelede de doğru yolda olduklarını kanıtladı. Araştırmadan çıkan diğer sonuç ise Favirpavin ilacının hastanın ateşlenme süresini 4.2 günden 2.5 güne indirdiği de tespit edilmiştir.

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında