Evde Sporla Bağışıklık Kazanmak

Evde Sporla Bağışıklık Kazanmak

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün etkilerini azaltma yöntemlerinin en başında bağışıklığını sağlamış bir vücut gelir. Yetkililere göre spor ve sporcu bünyelerde bağışıklık güçlü olduğundan virüsle etkileşimi en az düzeyde olacaktır. Sporcuların virüse yakalanmaları durumunda ise güçlü bir vücut virüse karşı verdiği savaşı kazanır, ölüm riskini en alt düzeye indirir.

Dünyada ve ülkemizde teker teker sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar başladı. Evde hareketsiz kalan insanlarda bağışıklık azalacak vücut direncinin kaybedekti. Burada spor konusunda etkin olan insanlar kişisel sosyal medya hesaplarından videolar paylaşmaya başladılar. Sosyal sorumluluk atağı başlatılan tüm dünyada spor adamları evde bağışıklığı güçlendirmek adına insanlara telkinlere başladı.

Bizde sizler için evde bağışıklığımızı nasıl koruruz sorusunu kendimize sorduk ve siz değerli okuyucularımız için bazı derlemelerde bulunduk.  

A)     Düzenli ve yeterli beslenme ile bağışıklık kazanabiliriz. Genel beslenmemizi C vitamini ve sebzelere yöneltmek suretiyle vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılayabiliriz.

B)      Her yarım saatte bir boğazımızı ıslatacak kadar su içmeli ve asla kuruluğa mahal vermemeliyiz. Sürekli olarak Gribal enfeksiyona karşı etkili çaylar içerek kendimizi koruyabiliriz.

C)      Ellerimizi sürekli dezenfekte ederek sabunla ve bol su ile en az 20 saniye yıkayarak kendimizi koruyabiliriz.

D)     Evde basit açma germe hareketleri yaparak, mekik çekmeliyiz. Sırtüstü yatarak bisiklet sürer gibi bacaklarımızı hareket ettirmeliyiz. Elimize küçük ağırlıklar alarak indirme, kaldırma hareketleri yapmalıyız.

Eğer yukarıda sayılı olan maddelere riayet edersek en kısa sürede vücudumuz kendi bağışıklığını kazanır. Virüs denilen bu musibetle savaşır. Hatta bu virüs belası bitinceye kara bir alışkanlık oluşturup daha sonra bile amatör sporcu olarak devam edebiliriz.

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında