EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

Bebek dünyaya geldiği andan itibaren anne sütüyle beslendiğinden dolayı annenin nasıl beslendiği çok önemlidir. Emzirme döneminde bebeğe zarar vermeyen her besin değerinden tüketmelidir.

Süt arttırıcı ürünler yenmelidir. Eski zamanda yaşayan insanlar genelde şekerli ürünlerin sütü arttırdığını söyleyip yeni doğum yapan anneleri teşvik ederler. Evet süt artıyor. Ama yanlış yönlendirme. Bu yöntem annenin hızlı bir şekilde kilo almasına neden olabiliyor. Günümüz çağında uygulanan süt arttırıcı yöntemleri uygulamanız gerekir. Örneğin; “ne tür meyveler ya da sebzeler süt arttırıyor ?” gibi.

İlk 6 ay yürüyüş haricinde spor yapmak doğru değil. Sıkı bir şekilde diyet yapmak da doğru değil. Güçsüz düşebilirsiniz. Vitaminsiz kalabilirsiniz. Bu da sütünüzü etkileyebilir.

Emzirme döneminde günlük tüketimlerinize çok dikkat etmeniz gerekir. Süt ürünleri, et ürünleri, sebze – meyve ve baklagil tüketimi önemli. Sizin sütünüz bebeğinize antibiyotik. Günde 2 ile 3 litre arasında su tüketin.  Yemeklerinize kimyon kullanın. Kimyon kullanımı  hem sizin şişkinliğinizi alır bu sayede bebeğinizin gaz sıkıntısı daha az seyreder.

 

 

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında