Dünyanın En Eski Bilimsel Maddesi Nedir?

Dünyanın En Eski Bilimsel Maddesi Nedir?

Dünya milyarlarca yıldır üzerinde yaşayan canlılara ev sahipliği yapan bir gezegendir. Güneş sisteminde yer alan bu gezegen daha önce pek çok canlı türüne ev sahipliği yapmış, bazı canlıların soyu tükenmiş ve bazı canlı türleri de gerek evrilerek gerek de doğrudan günümüze kadar gelmiştir. Peki dünya üzerinde gelip geçici bu canlıların içerisinde varlığını en uzun zamandan beri sürdüren madde nedir ve ne zamandan beri sürdürmektedir?

Dünyanın En Eski Maddesi Nedir?

Bilim alanında yapılan önemli çalışmalara göre Dünyada varlığını sürdüren en büyük ve en eski madde bir yıldız tozudur. Yıldız tozu, gökyüzünde var olan kuyruklu yıldız ve diğer yıldızların üzerinde yer alan maddelere verilen isimdir. Bu tozun bulunabilmesinin nedeni dünyaya iniş yapan bir gök taşının üzerinde olmasından kaynaklanmaktadır. Bilim geliştikçe bundan daha eski bir şey bulunur mu bilinmez fakat bu dünyanın en eski maddesi olan gök taşı tam yedi buçuk milyar yıl öncesine ait.

Dünyanın En Eski Maddesi Nasıl Bulundu?

Bu göktaşı dünyaya geldiği zamandan beri ortada olan bir madde değil. Bu madde yapılan kazı sonucunda Avusturya’ya düşen göktaşının üzerinde rastlanan güneş öncesi tozları ile eşdeğer. Buna ek olarak yıldız tozunun üzerinde olması aynı zamanda bu göktaşının bir yıldız ile etkileşime girdiğini yani bir yıldıza çarptığını ifade etmektedir.

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında