BEBEK BESLENMESİ

BEBEK BESLENMESİ

Bebeklik dönemi hızla gelişen ve ilerleyen bir dönemdir. Haliyle de bebek beslenmesi çok önem arz etmektedir. Bebekler 6. Aya kadar anne sütüyle beslenir. Haliyle annenin nasıl beslendiği çok önemli.

Anne sütü bebek için antibiyotiktir. Bebeği 6. Aya kadar anne sütü korur. 6. Aydan itibaren ise bebeği o zamana kadar olmuş olduğu aşılar korur. Aynı zaman da olacağı aşılar da koruyacaktır. Bebek beslenmesi ek gıdalar geçiş dönemi şu şekildedir:

6. aydan itibaren ek gıdalara geçilmelidir. Meyve püresiyle başlangıç yapılıp yoğurtla devam edebilirsiniz.

7. aydan itibaren daha geniş kapsamlı hareket edebilirsiniz. Meyve ve yoğurt püresiyle birlikte artık sabah kahvaltılarımız olmazsa olmazlarımızdan birisi.  Öncelik olarak kahvaltı da yumurtanızı eksik etmeyin. Yumurtanın beyazını değil sarısını verin. Sebze püresi ve sebze çorbasını deneyin.  Pirinç unu ve pastörize sütle birlikte muhalllebi yapabilirsiniz. Kuzu eti ve kuzu kıyma deneyin. Yumuşak olduğundan dolayı tercih ediliyor. Tavuk eti verebilirsiniz. Haftada bir mutlaka büyük balık vermeyi ihmal etmeyin.

8. aydan itibaren yukarıdaki saymış olduğum yiyeceklere devam. Tuzu alınmış peynir ve tam yumurta verebilirsiniz. Baklagiller ve sıkılmış meyve suları verebilirsiniz.

Bebeğinizi hazır yiyeceklerden uzak tutun. Unutmayın anne sütü bebeğinize antibiyotiktir.

 

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında